Back to inventory
2025 International MV w/ Century 12S LCG Carrier
Showing slide of 3
VIN:
3HAEUMMMXSL254461
Stock:
25979W
Miles:
1702
Location:
Waterford, WI
Make:
International
Model:
12S
Year:
2025
Towingmodel:
Carrier
Fuel Type
Diesel
Exterior Color
White
Engine
Cummins B6.7
Call for Pricing & Availability
Specifications
product-details-tab-panel-1
product-details-tab-panel-2
product-details-tab-panel-3
Chassis
| Year | 2025 |
|---|---|
| Make | International |
| Model | MV |
| Exterior Color | White |
| Engine Make | Cummins |
| Engine Model | B6.7 |
| Transmisson Make | Allison |
| Horsepower | 300HP |
| Brake Type | Hydraulic |
| Suspension | Spring |
| Drive | 4X2 |
| Wheels | 22.5" |
| GVW | 25,950 |
| Cab To Axle | 150" |
Body
| Make | Century |
|---|---|
| Model | 12 Series LCG |
| Body Material | Steel |
| Length | 22 ft |
| Width | 102" |
| Rails | Steel Removable |
| Subframe | Painted |
| Key Slots | 15 |
| Winches | 8k |
| L-arms | Drop In |
| Wheel Lift | Conventional |
| Pylon | Bed Mounted |
| Additional Body Option | Manual Shift Free Spool |
| Additional Body Option | 6-Spool Capable |
| Additional Body Option | Safety Chains |
Accessories
| Fire Extinguisher |
| Upper Worklights |
| Lower Worklights |
| Federal Allegiant Lightbar |
| 48" Tool Box |
| Wireless Tow Light |
| V-chain Kit |
| Safety Triangle Kit |
Related Trucks
2025 International MV607 21' CENTURY STEEL CARRIER WITH A SP9000
- Stock: 6231C
2025 International MV WITH A CENTURY 21.5' STEEL CARRIER 12 SRS. LCG
- Stock: 6221C
2025 International MV607 21' CENTURY STEEL CARRIER WITH A SP9000
- Stock: 6234C
2025 International MV607 w/ Century 12S Carrier
- Stock: 1322D
Related Trucks
Our Experienced Finance Team is Here to Help
Competitive Rates:
We work with a network of lenders to secure the most competitive rates available.
Fast and Easy Approvals:
Get the green light quickly so you can focus on running your business.
Expert Guidance:
Our knowledgeable finance professionals will guide you through every step of the process.