Back to inventory
2024 Ram 5500 Chassis w/ Century 10S Carrier
Showing slide of 3
VIN:
3C7WRMDL9RG111959
Stock:
1226D
Miles:
4
Location:
Denver, CO
Make:
Ram
Model:
10S
Year:
2024
Towingmodel:
Carrier
Body Style
201-T-CARRIER
Fuel Type
Diesel
Exterior Color
Red
Engine
Cummins 6.7L
Call for Pricing & Availability
Specifications
product-details-tab-panel-1
product-details-tab-panel-2
product-details-tab-panel-3
Chassis
| Year | 2024 |
|---|---|
| Make | Ram |
| Model | 5500 |
| Exterior Color | Red |
| Engine Make | Cummins |
| Engine Model | 6.7L |
| Transmisson Make | Automatic |
| Brake Type | Hydraulic |
| Suspension | Spring |
| Wheels | Aluminum |
| GVW | 19,500 |
| Towing Accessory | 120" |
| Wheelbase | 204.5" |
| Tires | 19.5 |
Body
| Make | Century |
|---|---|
| Model | 10 Series Carrier |
| Body Material | Steel |
| Length | 19.5 ft |
| Width | 102" |
| Rails | Steel Removable |
| Subframe | Galvanized |
| Key Slots | 15 |
| Winches | 8k |
| L-arms | Slide In |
| Wheel Lift | Conventional |
| Pylon | Bed Mounted |
Accessories
| Federal Allegiant Lightbar |
| Lower Worklights |
| Upper Worklights |
Related Trucks
2023 Chevrolet 5500XD w/ Century 10S Carrier
- 29mi
- Stock: 25246W
2023 Chevrolet 5500XD w/ Century 10S Carrier
- 41mi
- Stock: 25284W
2023 Chevrolet 5500XD w/ Century 10S Carrier
- 33mi
- Stock: 25247W
2023 Ram 5500 Chassis w/ Century 10S Carrier
- 60mi
- Stock: 25880W
Related Trucks
Our Experienced Finance Team is Here to Help
Competitive Rates:
We work with a network of lenders to secure the most competitive rates available.
Fast and Easy Approvals:
Get the green light quickly so you can focus on running your business.
Expert Guidance:
Our knowledgeable finance professionals will guide you through every step of the process.