Back to inventory
2024 RAM 5500 CHASSIS CAB SLT
Showing slide of 3
VIN:
3C7WRMDL2RG205925
Stock:
5893C
Miles:
4
Location:
Chicago, IL
Make:
Ram
Model:
10S
Year:
2024
Towingmodel:
Carrier
Body Style
201-T-CARRIER
Fuel Type
Diesel
Exterior Color
Red
Engine
Cummins B6.7
Call for Pricing & Availability
Specifications
product-details-tab-panel-1
product-details-tab-panel-2
product-details-tab-panel-3
Chassis
| Year | 2024 |
|---|---|
| Make | Ram |
| Model | 5500 |
| Exterior Color | Red |
| Engine Make | Cummins |
| Engine Model | B6.7 |
| Transmisson Make | Automatic |
| Brake Type | Hydraulic |
| Suspension | Spring |
| Wheels | Aluminum |
| Cab To Axle | 120" |
| Wheelbase | 204.5" |
| Tires | 19.5 |
| Cab Type | Regular Cab |
Body
| Make | Century |
|---|---|
| Model | 10 Series Carrier |
| Body Material | Steel |
| Length | 19.5 ft |
| Width | 102" |
| Rails | Steel Removable |
| Key Slots | 15 |
| Winches | 8k |
| Wheel Lift | Conventional |
| Pylon | Bed Mounted |
Accessories
| Upper Worklights |
| Federal Allegiant Lightbar |
| Lower Worklights |
| Pylon |
Related Trucks
2024 Ford F-550 4X4 w/ Century 10S Carrier
- 28mi
- Stock: 26024W
2024 Ford F-550 4X4 w/ Century 10S Carrier
- 58mi
- Stock: 26318W
2024 Ram 5500 Chassis w/ Century 10S Carrier
- 4mi
- Stock: 1226D
2023 Chevrolet 5500XD w/ Century 10S Carrier
- 29mi
- Stock: 25246W
Related Trucks
Our Experienced Finance Team is Here to Help
Competitive Rates:
We work with a network of lenders to secure the most competitive rates available.
Fast and Easy Approvals:
Get the green light quickly so you can focus on running your business.
Expert Guidance:
Our knowledgeable finance professionals will guide you through every step of the process.